WEET P6KE200CA (Zener TVSs) - 600W Transient Voltage Suppressor
WEE Technology Company Limited
Package:DO-204AC (DO-15)
Description:DIODE TVS 200V 600W 5% UNI Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ):171V
Voltage - Breakdown:190V
Power (Watts):600W
Polarization:Unidirectional
Mounting Type:Through Hole
Brand: WEET
Origin: Made in China
Common Items: P6KE6.8CA, P6KE16CA, P6KE30CA, P6KE15CA, P6KE120CA, P6KE200CA, P6KE18CA
Publish: 2019-05-16 Category: Transient Voltage Suppressors Read: Times Comment: 0Times
WEET P6KE SMAJ Series TVS Diodes Application Guide in Telecommunications
WEE Technology Company Limited
https://www.weetcl.com/Transient_Voltage_Suppressors/DO15_P6KE.html
- WEET Calender
- WEET Products Catalog
- About WEE Technology (52)
- Zener Diodes (7)
- Switching Diodes (9)
- Bridge Rectifiers (54)
- General Rectifier Diodes (20)
- Fast Recovery Rectifiers (12)
- High Efficiency Rectifiers (6)
- Schottey Barrier Rectifiers (14)
- Transient Voltage Suppressors (22)
- Super Fast Recovery Rectifiers (20)
- Small Signal Transistors (14)
- WEET Previous
- [05/13]Who Manufactures High-Quality S1M Fast Recovery Rectifiers?
- [04/30]WEET Holiday Notice Of 2026 Chinese Labor Day
- [04/15]What Is WEET FR107 1A 1000V Fast Recovery Rectifier Diode?
- [04/03]WEET Holiday Notice Of 2026 Tomb Sweeping Day
- [03/11]WEET What Role Does The BAV99 Diode Play In Computer Motherboard Circuits?
- [02/04]WEET 2026 Spring Festival Holiday Notice And Pre Holiday
- [01/14]Do You Know Where Can The 30V Schottky Diode BAT54C Be Applied?